11 Ocak 2016 Pazartesi

GÜZEL YAZI DEFTERİ / TOMRİS UYARSabah kitaplardan yaptığım yeni yıl ağacımın yanına uzanmış fıtıktan müzdarip belimin hareketlerini yapıyordum. Ağacın kitap katlarının arasından bu mini minnacık öykü kitabı bana göz kırptı sanki. Sanıyorum ki kitaplığında mucizeler barındıran unutkan bir kadın oldum ben...

Bu yaşıma kadar kaçırdığım o kadar çok şey var ki! Onlardan biri de işte TOMRİS UYAR.

Senaryo yazarlığı kursunda, geçtiğimiz günlerde, KÖPÜK öyküsünün incelemesini yaptık. Ben de yazarın bir öykü kitabını alıp , hemen okumak istedim. ama elimdeki okunacaklar listesi epeyce kabarık olduğu için ve bu aralar kitap harcaması bütçeyi biraz aştığından beklemeye karar verdim. Neyse işte... bir kaç ay önceki internet kitap siparişlerimden birinde promosyon olarak Tomris Uyar'ın bu öykü kitabı çıkmıştı. O günlerde yazarı tanımıyordum dolayısıyla bana pek bir şey ifade etmemişti. Şimdi ise yeni yıla güzel bir başlangıç hediyesi anlamı kazandı. Enteresan bir hikaye değil mi?

Tabi 59 sayfalık öykü kitabı bir kaç saat içinde okundu bitti. arka kapaktaki tanıtım yazısına göre bu öykü kitabı TOMRİS UYAR'ın son yapıtıymış. Konusuna gelince; Güzin, Kenan, Olcay, Sema, Bülent, Deniz yakın arkadaşlar. Yıllar içinde kişiliklerinden kaynaklanan farklılaşmalar, dağılmalar, ayrışmalar ile içlerinde yaşattıkları aşkların ve ihanetin biriken öyküsü. Her bir karakteri bir bölümde vermiş yazar. Karakterin anlatıldığı sayfaları okurken, karşılıklı oturuyor hissini yaşıyorsunuz.  Öyle ki hikayenin bağlandığı ihanetle ilgili hangisini suçlamak gerektiğine karar veremiyorsunuz. Çünkü her bir karakter yanınıza gelip, oturup, ayrı ayrı derdini anlatıyor ve haklılığını savunuyor gibi.

Yaşayan karakterlerle, yıllar geçse de değişmeyen insan öyküleri dinleyeceğiniz usta bir hikaye kurgulamış TOMRİS UYAR.


KİTABIN ADI        GÜZEL YAZI DEFTERİ

YAZARI                 TOMRİS UYAR

YAYIN YILI          2002

YAYINEVİ             YAPI KREDİ YAYINLARI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder