5 Ocak 2016 Salı

MOMO / MİCHAEL ENDE
MOMO çocuklar için yazılmış, büyüklere öğütler veren sürükleyici bir çocuk romanı.

Biliyorsunuz iki kızım var. MOMO yıllar önce büyük kızıma türkçe öğretmeni tarafından tavsiye edilmişti. Elimizdeki roman yaklaşık 6 yıldır bizimle. Bu dönem küçük kızım Öykü'ye verilen okuma listesinin de başında yer alıyordu. Zeynep'le yaptığımız MOMO hakkındaki sohbetlerde romanın çok etkileyici bir hikayesi olduğunu söyler, mutlaka kardeşinin de okuması gerektiğini belirtirdi. Ben de bugüne kadar merak etmiştim ancak okuma fırsatı bulamamıştım. Neyse efendim bugüne kısmetmiş...

Öykü'nün ödevi gereği okuduğu romanların kısa bir özetini hazırlaması da gerekiyordu. Ben de kızıma yardımcı olmak hem de merak ettiğim bu çocuk romanını okumak istedim. Romanla ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak için kaçırılmaz bir fırsattı. Romanı elime aldım ve bitirmem bir gün bile sürmedi. Keyifle okudum. Dili küçüklere yönelik olduğu için çok çabuk okunabilen bir roman.

Hikayesine gelince...

Zamanı kontrol ederek dünyayı ele geçirmeye çalışan, tamamen gri giyinmiş, durmadan sigara içen, mutsuz duman adamlarla çevresine umut ve mutluluk dağıtan sevimli çocuk kahraman MOMO arasındaki mücadeleyi okuyoruz romanda. MOMO'nun anne ve babası yok. Bulunduğu şehirde harabelerin arasında tek başına yaşarken mahalleliler onu buluyor ve yaşadığı yeri onun hayatını sürdürebileceği bir düzene kavuşturuyorlar. Onlar MOMO'ya yardımcı olurken MOMO da onlara yardımcı oluyor. MOMO'nun doğuştan gelen bir üstün yeteneği var. İnsanları dinliyor. Onların sorunlarını sessizce dinlerken onların rahatlamasını sağlıyor, böylece kavgalar bitiyor, sorunlar çözülüyor.

Çocuklara yazılmış ama büyüklere öğüt veren roman dedim çünkü hikayede bahsi geçen DUMAN ADAMLAR günümüzün silah tacirleri, emlak kralları ya da para için gözünü kırpmadan insanları veya ülkeleri yok etmeyi amaç edinmiş kişileri simge olarak ifade ediyor. Bugün yaşadığımız dünya ile romandaki olay kurgusu o kadar benzeşiyor ki okurken yüzünüze şaşkın bir gülümseme yerleşiyor.

Roman mutlu sonla bitiyor ama maalesef gerçek dünyada böyle giderse DUMAN ADAMLAR savaşı kazanacak gibi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder