4 Mart 2014 Salı

Eski fotoğraflardan günümüze efsane bir aşk hikayesi...KURT SEYT ve SHURA

Bugün size tanıtacağım kitap çok yakın biz zamanda Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolünde yer aldığı TV serisi ile ekranlara taşınacak olan KURT SEYT ve SHURA.Kitabın kahramanı Kırımlı bir Türk subayı olan KURT SEYT yazar Nermin Bezmen'in dedesi. Nermin hanım küçüklüğünden itibaren dedesine hayran bir torun olarak büyümüş. Aile içinde dedesinin yaşadığı efsanevi bir aşk anlatılırmış. Aşkın diğer kahramanı ise soylu bir Rus ailesine mensup SHURA imiş. Yıllarca Nermin hanım bu aşkın detaylarına ulaşmaya çalışmış, bu hikayeyi bir romana çevirmeyi planlamış ve sonunda aradığı ipuçlarına ulaşmış, romanı ete kemiğe dönmüş. Bize de heyecanla bu hikayeye şahit olmak düşmüş. Yazarın araştırma serüvenini aşağıdaki linkten ayrıntılarıyla okuyabilirsiniz...

http://yasam.bugun.com.tr/iste-gercek-hikayesi-haberi/996108

Kitabın tanıtımından, 

Kurt Seyt: Mirza Eminof'un oğlu olarak servet ve ünvanla doğmuştu. Yakışıklıydı, hırslıydı, cesurdu. Çar Nikola'nın Muhafız Alayında genç bir Üsteğmen oluşu onu Bolşeviklerin ölüm listesine dahil etmişti. Kaçarken getirdiği bir taka dolusu silahı Mustafa Kemal'in Kuva-yi Milliyesine teslim ettiğinde, karşılık istemeyecek kadar gururluydu. Hayatına sıfırdan başlarken elinde kalan serveti sadece gururu ve aşkıydı.

Shura: Tchaikovsky nağmelerinin romantizmi ile sarılmış karlı bir Moskova gecesinde, henüz onaltısındayken saf güzelliği, beklentisiz aşkı ile Seyit'in dünyasına girdi. Ailesinin ünvanı, serveti onun da ülkesinde kalmasına yardımcı olamadı. Sevdiği erkekle atıldığı bu macerada bir daha hiç göremeyecekleri vatanlarının, ailelerinin, artık yaşamayacakları geçmişlerinin hasretlerini birbirlerinin aşklarında dindirmeye çalıştılar.

Büyük bir aşkın, harbin, ihtilalin, hasret ve hüzünlerin hikayesi ile okuyucuyu baştan sona kendine has bir tat, merak ve heyecanla sürükleyen, uzun süren araştırmaların gerçeklikle aktarıldığı bir roman, "Kurt Seyt ve Shura."

Benim notlarım, 

Dönem muhteşem, dünyaya değişiyor, değişimle birlikte insanların bir ülkeden diğer bir ülkeye göçlerine, zamanın zor yaşam koşullarına, savaşa, cesarete şahit olurken dev bir aşkı kahramanlarıyla birlikte yaşıyorsunuz. Bunun gerçek bir hikayeden kurgulandığını bilmek ise romanı katbekat daha çekici kılıyor.Yazarın aynı seriden bir kitabı daha bulunuyor

http://www.kitapperver.com/kitap/kurt-seyt-murka-p396378.htmlBugünlerde ise raflarda DEDEM 

KURT SEYT VE BEN,  Destek Yayınları baskıyla yer alıyor.

http://www.kitapperver.com/kitap/dedem-kurt-seyit-ve-ben-p557110.html


Keyifli okumalar diliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder