24 Mayıs 2014 Cumartesi

Bir ilişki 50 günde nasıl kurtulur? Ebru Tuay ÜzümcüRastlantıları sever misiniz? Ben çok severim. Biraz kaderci oluşumdan mıdır nedir? Güzel bir rastlantı sonucu bu kitapla buluştum. Elimdem bırakmadan 1 hafta içinde tamamladım. Okurken " İşte bunu ben de yaşıyorum" " Evet neden sanki hep böyle olmak zorunda?" " Hep ben mi alttan alacağım" diye sorduğum durumları örnek ilişkideki kadın karakterin de yaşaması, benim gibi psikolojiye düşkün olması, yine benim gibi eşini sevmesi, çocukları için kaygılanması, annesi ve kayınvalidesiyle ilgili ilişkileri... daha neler neler öyle benzer geldi ki anlatamam.

Kitabın güzel tarafı bu benzer durumlardan ibaret değil tabi ki, bu kısmı beni şaşırtan yönüydü. Etkileyiciliği ise ortaya net sorun ve net sorun çözümü koyması. Bu kitap tam anlamıyla bir psikoloijik danışmanlık kitabı. Hatta son bölümde, örnek aile terapi sürecinin tamamlanmasının ardından, ANAHTAR KAVRAMLAR bölümü oluşturmuş yazarımız. Anahtar kavramlar olarak verilen  GÖZLEM, ÖNCELİKLER, SINIRLAR, GELİŞİM ve DUYGUSAL ZEKAnın yaşamın akışı içinde nasıl yer alması gerektiği kitapta anlatılan örneklerle tekrar altı çizilerek ortaya konuyor.

Çok az kitap vardır beni böyle heyecanlandıran aman hemen tamamlayayım da bloğumda beni takip eden tüm okuyucu arkadaşlarımla paylaşayım dediğim. Bu kitap işte onlardan biri. Kadınsanız, anneyseniz, kültürel ve sosyal olarak varolma çabası içindeyseniz, eşinizle yaşlanmak istiyorsanız ama hayatın sıkıntıları içinde çözüm bulamıyorsanız tatlı tatlı bu kitabı okuyun. Sanki karşınızda bir arkadaşınızla dertleşiyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. Bir de kitaptaki önerileri uygulamaya başladığınızda herşeyin aslında ne kadar kolay olacağını göreceksiniz.

Sevgili yazarımız EBRU TUAY ÜZÜMCÜ'den de biraz bahsetmek isterim. Kendisi Doğan Cüceloğlu'nun asistanlığını da yapmış çok değerli bir psikolojik danışman. Bir kaç defa TV.deki programını rastgelmiştim. Konuklu yaptığı programlarda aynen kitapta olduğu gibi pozitif enerjisi ile yönlendirmeler yapıyordu. Bunun dışında ünlü tiyatro ve dizi oyuncusu LEVENT ÜZÜMCÜ ile evli, 2 çocuklu bir anne. Dolayısıyla evlilik ve çocukla ilgili yönlendirmeleri eminim kendi tecrübelerinden de etkileniyordur.

... bu arada şimdiden kitabımı okumaları için paylaşacağım iki arkaşım sırada :)))

Hepinize mutlu, güzel bir hayat, keyifli okumalar diliyorum.

Kitap adı - BİR İLİŞKİ 50 GÜNDE NASIL KURTULUR?
Yazar - EBRU TUAY ÜZÜMCÜ
Yayınevi - REMZİ KİTABEVİ
Sayfa sayısı -271

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder