5 Aralık 2014 Cuma

KAFA / DERGİ

Şöyle düzenli takip edeceğim, içeriği farklı fikirlerle dolu bir dergi olsa diyordum. Hatta bir iki edebiyat dergisini de takip etmek istedim ama aradığımı bulamadım. Sonra geçtiğimiz günlerde arkadaşımda KAFA dergisini gördüm nami diğer " KAFA Bİ DÜNYA..." hah işte dedim bu. Orada biraz okumuştum ama hemen kendime de aldım. Meğerse taptaze bir yayınmış. Eylül ayında yayın hayatına başlamış. İçinde yazar olar kimler yok ki biraz sayayım: 
Can Dündar, Sunay Akın, İlber Ortaylı, İçlal Aydın, Nihat Sırdar, Zafer Algöz, Candaş Tolga Işık, Mahsun Kırmızıgül (bu türkücü kardeşi yaptıği filmlere rağmen pek sevmezdim ama yazmış vallahi hatta bu sayıdaki konusu rahmetli duayen tiyatrocu Nejat Uygur'du) ve daha bir çok yazar. 

Şimdi ben de yeni takipçisi olduğum için bakalım bu yazarlar her sayıda devam edecekler mi yoksa dönüşümlü mü yazacaklar göreceğiz. Bu arada yayın AYLIK periyodlu. Birazdan gidip yeni sayısına alacağım. Elimdeki sayının en beğendiğim yönü çok farklı konularda başarılı yazıların olması ve bir göz atıp kenara atamayacağınız içeriğe sahip olmasıydı. Kitap okur gibi okuyorsunuz.  İçinde beğendiğim bir çok başlık vardı ancak bunlar içinde sıralama yapmam gerekirse bana göre VECİHİ HÜRKUŞ ile ilgili yazı çok ilginçti. Biz VECİHİ karakterini ŞENER ŞEN'in Güler Gözler filmindeki beceriksiz pilot olarak tanışmış ve gülmüştük ama bakın aslında VECİHİ kimmiş?Yayıncılardan izin alacak yapacağım bir diğer alıntı da ALBERT CAMUS için hazırlanan sayfadan olacak, 

Gazeteci : Sizce en absürt ölüm hangisidir?
Albert Camus: Trafik kazasında ölmek...(1951)

Ve Albert Camus 4 Ocak 1960'da Faransa'da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeder. 

Ünlü yazarın kaleminden bir kaç güzel söz de vardı sayfasında , 

" İnsan ne ise o olmayı reddeden tek yaraktır."
"İnsan söyledikleriyle değil söylemedikleriyle insanlaşır."
"Bazılarının, sadece normal olmak için ne büyük çaba sarfettiğini kimse farketmiyor."
ve yüzdeyüz katıldığım bir sözü de şöyle:
"Hiçbir şey korkuya dayanan saygı kadar iğrenç değildir."

Ben sadece biraz TEASEAR yaptım arkadaşlar alın okuyun müptelası olacaksınız. 

Sevgilerimle, 

2 yorum:

 1. Kafa 'yı ben de takip ediyorum.Özellikle dijital çağda böyle cesurca eski tarz dergi çıkması şahane oldu.
  Bu arada naçizane tavsiyem var. Blogunuza "bu blogu takip et" kodu yerleştirirseniz size ulaşmamız daha kolay olur.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazılarınızı keyifle takip ediyorum. Yorumunuz beni çok sevindirdi. Ayrıca gerek blogunuzda gerekse bana attığınız bu yorumdaki öğretici ve paylaşımcı tarzınız örnek teşkil edecek nitelikte... Benim gibi bir acemiye şevk verdi. Teşekkür ediyorum.

   Sil