12 Ağustos 2014 Salı

SABIR TAŞI / Atıq RAHMİ
İnsanın tüylerini diken diken eden, çok başarılı bir kitap okudum. Beni en çok etkiliyen yönü ise bir erkeğin bir kadının duygularını bu kadar açık yazıya dökebilmesiydi..."....Hüzünle gülümsüyor ve beni alnımdan öpüyordu: İste gzem denen şey de bu, küçüğüm. Her son mümkündür ama hangisinin iyi ve adil olduğunu bilmek... İşte gizem oradadır. "

Romandan küçük bir alıntıyla başlamak istedim. Gizem ne güzel tanımlanmış değil mi? Bu romanda büyükannenin torununa anlattığı ama sonununu vermediği bir masalı tamamlarken verdiği mesaj. Hayatın içinden, biraz kaderci, biraz gerçekçi bir tanımlama.

SABIR TAŞI'nı okuyalı bir kaç ay oldu. Kısa bir roman olduğu için bir günde okumuştum. Kitapla buluşmam ise hakkında okuduğum bir yazıyla olmuştu. Hikaye Afganistan'da geçiyor. Şehirde savaş sürerken, yatalak kocasıyla ilgilenen ama kocasının tepkisizliğini fırsat bilerek o güne kadar bastırmak zorunda kaldığı duygularını dışa vuran bir kadının çaresizliğini aynı zamanda hayran olunası gücünü anlatıyor.

Öyle duygular ki bunlar, öfke, umutsuzluk, çaresizlik, kaygı.... Tümünün okuyucunun yüzüne buz gibi çarpması şok etkisi yaratıyor. Savaş ortamında fiziksel olarak yaşananlar, coğrafyanın kadınlara yüklediği sorumluluk ve acılar bu kısacak romanda o kadar güzel anlatılmış ki yazarı tebrik etmemek mümkün değil. Benim için ise en ilginç yanı sanki bu duyguları yaşayan biri yazmış gibi düşündüren duygu durumu. Ama kadın dilinden bu ruh halini bir erkek kaleme almış. Erkeklerin kadınları hele o coğrafya erkeklerinin bu kadar net anlaması ve anlatabilmesi.


Roman ile ilgili daha geniş bir yazıyı aşağıda radikal gazatesi sayfasından aldım ilginizi çekebilir.
http://www.radikal.com.tr/radikal.aspx?atype=haberyazdir&articleid=994212

Roman sinemaya da aktarılmış...
http://www.youtube.com/watch?v=iVd20dubP1o

Tüm toplumların temel gücü kadınların, tüm toplumları kahreden savaşların rahatsız edici, sorgulayıcı anlatımı... filmi romanı başarılı bir şekilde beyazperdeye aktarmış.

İlginizi çekebilir, iyi okumalar ve iyi seyirler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder